Krótka historia Upton Park FC


Idę o zakład, że o istnieniu Upton Park FC słyszała może garstka z was. A i ten margines statystycznego błędu o drużynie z Wysp dowiedział się pewnie przypadkiem. Nie dziwię się, bo i kogóż interesować może klub, który został rozwiązany w roku, w którym rozpoczęto budowę Wieży Eiffla, Arthur Conan Doyle opublikował Studium w szkarłacie, w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Sherlocka Holmesa, a Emil Berliner opatentował gramofon. Był rok 1887, a takie potęgi jak Liverpool, Newcastle czy Chelsea … jeszcze nie istniały. W Brytanii dopiero rozpoczynał się boom na futbolowe szaleństwo, a Upton Park właśnie … znikało z piłkarskiej mapy Królestwa.

Klub miał za sobą raptem dwudziestoletni żywot, powstał bowiem w 1866 roku i bez kozery napisać można, że był jednym z pionierów piłki nożnej na świecie. Przed pięć lat grywał tylko towarzysko, podobnie zresztą jak wszystkie inne ówczesne ekipy, pod żadną szerokością geograficzną o jakichkolwiek regularnych rozgrywkach nikt jeszcze nie słyszał. Dopiero w sezonie 1871/72 powołano do życia Puchar Anglii, a Upton Park było jedną z piętnastu drużyn, które wystąpiły w premierowej edycji FA Cup. Trofeum nie zdobyli nigdy, choć czterokrotnie dobijali się do ćwierćfinałów.

Jak już wspominałem klub rozstał rozwiązany w 1887 roku. I właściwie dalszej części tekstu by nie było, gdyby nie fakt, że już cztery lata później nastąpiła jego reaktywacja. Nowe siły witalne wpompowane w trupa przyniosły swój efekt, ale tylko na krótkim dystansie. Drugie życie Upton Park trwało bowiem równe dwie dekady i zostało całkowicie przerwane w 1911 roku. Te dwadzieścia lat wystarczyły jednak, aby nasi nieistniejący już bohaterowie na trwałe zapisali się na kartach historii światowego futbolu …

Był rok 1900, do Paryża zjechało 997 najlepszych atletów globu, aby na drugich w nowożytnej historii igrzyskach olimpijskich walczyć o upominki (medale dostarczano pocztą po zakończeniu igrzysk) w dwudziestu dyscyplinach. Wśród nich po raz pierwszy do rywalizacji stanęli futboliści. Nie były to jednak reprezentacje z prawdziwego zdarzenia, które aby wziąć udział w olimpijskich zmaganiach musiały przebrnąć przez eliminacyjne sito. Federacje nie były zainteresowane startem w mało popularnych rozgrywkach, ba – nawet mistrzowie poszczególnych krajów nie byli skłonni na przyjazd do Paryż. Samemu Pierre’owi de Coubertin odmówili m.in. najlepsi w Belgii piłkarze Racingu Bruksela i jego krajanie z Havre Athletic Club. Innym problemem było zaproszenie zespołów z Anglii, w której dwie najwyższe ligi miały już etykietkę „zawodowców”. A przecież igrzyska przeznaczone miały być w swym założeniu dla amatorów … Ostatecznie udało się zebrać trzy zespoły, które stanęły do walki o olimpijskie laury: Union des Sociétés Françaises de Sports Athlétiques, Université Libre de Bruxelles i Upton Park. Belgowie zagrali jeden mecz, dostali lanie od Francuzów (2:6) i dali sobie spokój. Protoplaści „Trójkolorowych” w starciu z Wyspiarzami rywalizowali więc o złoto. Na paryskim Vélodrome de Vincennes w obecności całych pięciuset widzów przegrali jednak 0:4, skutkiem czego pierwszym mistrzem olimpijskiego turnieju został Upton Park FC.

Jakieś głęboko uśpione we mnie komórki statystyka-kronikarza nakazują przytoczenie zwycięskiego składu. Podaję z ciekawości, choć wątpię, czy ktokolwiek odnajdzie tu znajomą personę:

J. H. Jones - Claude Percy Buckingham, William Sullivan Grosling - Alfred Ernest Chalk, T. E. Burridge, William Fransis Quash - Arthur R. Turner, F. G. Spackman, J. Nicholas, James Edward Zealey, A. Haslom

Jak widać, sukces klubu nie skutkował wzrostem jego zainteresowania w ojczyźnie. Upton Park istniało jeszcze tylko przez jedenaście lat aż pochłonęły je futbolowe czeluści, z których nie wydostało się już nigdy. I pomyśleć, że kiedy pierwszy mistrz olimpijski definitywnie znikał w piłkarskiej mapy świata w Belfaście wodowano Titanica, a we Lwowie zakładano … PZPN.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2013. Shankly mówi - All Rights Reserved
Template Created by ThemeXpose | Published By Gooyaabi Templates